Dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmaya devam eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Türkiye'nin 7 bölgesi 81 ilinde yeni konutlar hayata geçirecek.

Dar gelirli ailelerin merakla beklediği  TOKİ  100 bin yeni konut projeleri toplamda 17 milyar 300 milyon TL'ye mal olacak.

TOKİ 100 bin yeni konut kampanyası kapsamında Manisa'da da yeni konutlar yapılacak. TOKİ Manisa 2020 projeleri şu ilçelerde hayata geçirilecek; Akhisar, Kırkağaç, Kula, Köprübaşı, Salihli, Yunusemre, Şehzadeler.

TOKİ Manisa Kırkağaç 2020 projesi için başvurular 16 Aralık 2019-15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınıyor.

TOKİ Manisa Kırkağaç 2020 projesinde 2 oda 1 salon ve 3 oda 1 salon olmak üzere toplamda 100 konut bulunuyor.

Proje kapsamındaki konutların 70 tanesi 2+1, 30 tanesi 3+1 olarak tasarlandı.

TOKİ Manisa Kırkağaç 2020 kapsamındaki 2+1 konutların brüt alanı 75 metrekare ile 85 metrekare arasında; 3+1 konutların brüt alanı 100 metrekare olarak tasarlandı.

TOKİ Manisa Kırkağaç 2020 projesinde 75 metrekarelik 2 oda 1 salon evler 140 bin lira ile 161 bin lira arasında, 85 metrekarelik 2 oda 1 salon evler 157 bin lira ile 180 bin lira arasında, 100 metrekarelik 3 oda 1 salon evler 160 bin lira ile 210 bin lira arasında değişen fiyatlarla alıcılarını bekliyor.

TOKİ Manisa Kırkağaç 2020 projesinde yer alan 2+1 konutlar için en düşük taksit tutarı 894 lira, 3+1 konutlar için ise taksit tutarı 1.022 lira şeklinde belirlendi. En düşük peşinat 2+1 salonlar için 14 bin lira, 3+1 salonlar için 16 bin lira şeklinde belirlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 100 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında inşa edilecek projeler için, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve T Halk Bankası A.Ş ’nin Proje kentinde bulunan yetkili Şubeleri aracılığı ile başvurular kabul edilecek.

Başvuru ücreti 2+1 evler için : 500 TL
Başvuru ücreti 3+1 evler için : 1.000 TL

Projeler için yapılacak başvurular; 3 kategoride kabul ediliyor;

  1. Kategori olan “Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri”
    2. Kategori olan “En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlarımız”
    3. Kategori olan “Diğer alıcı adayları”

Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış bedelleri belirlenecek olup, başvuranlar arasında  “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecek.

Satışa çıkarılan daireler için kura çekilişi gerçekleştirilmesi halinde kura yeri ve saati TOKİ'nin web sayfasında açıklanacak.

Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması halinde başvuruda bulunanlar tarafından satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda gerçekleştirilecek kura çekilişi ile belirlenecek.

Konutların adet, brüt metrekare, net metrekare ve fiyat bilgileri ihale sonrasında kesinlik kazanmış olacak.

TOKİ Manisa Kırkağaç 2020 başvuru detayları 100 bin konut

Hak sahiplerine konutlar;
Satış bedelinin yüzde 10’luk kısmı peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar), kalan bedelin tamamı aylık yüzde 0.49 oran ve 240 ay vade ile sabit taksit ile ödenecek. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş./T. Halk Bankası A.Ş. tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacak.)

TOKİ 100 bin konut projesi için yapılacak taksit ödemeleri, sözleşme tarihini izleyen ay itibariyle başlatılacak.

Projenin yeterli talebin oluşmaması ya da mücbir sebepler nedeniyle projenin yapılamaması durumunda başvuru bedeli belirlenecek geri ödeme takvimi çerçevesinde en kısa zamanda faizsiz olarak iade edilecek.

TOKİ Manisa Kırkağaç 2020 başvuru şartları

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1-T.C. vatandaşı olması,

2-Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3-Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

4-Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5-Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

6- Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

7-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.